Derka dla konia ma za zadanie chronić konia przed warunkami zewnętrznymi. Zależnie od jej właściwości derka dla konia będzie miała różne przeznaczenie.

Jako jeźdźcy zakładamy, że temat derek dla koni jest dość prosty. Są to artykuły tekstylne, które zapewniają naszym koniom ciepło i suchość, gdy pogoda jest nieprzyjemna.

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakiej temperaturze powinieneś zakładać derkę? lub jaki rozmiar derki wybrać dla mojego konia?

To często zadawane pytania, nad którymi debatują właściciele koni. Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania przeczytaj nasz przewodnik przygotowując się do sezonu derkowego.

W tym przewodniku znajdziesz:

  • Rodzaje derek i potrzeby Twojego konia
  • Kiedy zakładać derkę
  • Co to jest denier w derkach dla koni
  • Jak czyścić i przechowywać derki
Rodzaje derek i potrzeby Twojego konia

Rozpoczynając podróż w poszukiwaniu idealnej derki dla swojego konia, ważne jest, aby poznać różne między nimi. W zależności od tego, gdzie Twój koń spędza czas.

ŚWIAT WESTERNU- Derka dla konia

Derka 0g to derki dla koni, które nie mają wypełnienia ani izolacji, podobnie jak wiatrówka dla ludzi. Niektóre są wodoodporne, co zapewnia lekkie pokrycie w miesiącach zimowych, podczas gdy inne mogą być wykonane z mieszanek bawełny zapewniających oddychalność w cieplejszych porach roku. Derki z wypełnieniem 0g dla koni to doskonały wybór w klimacie umiarkowanym, gdzie konie potrzebują ochrony przed żywiołami, ale nie potrzebują dodatkowego ciepła. Nadają się również dla strzyżonych koni, które potrzebują osłony w ciągu dnia.

Derki zimowe padokowe zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać warunki atmosferyczne, zapewniając koniowi ciepło i suchość. Zwykle mają wodoodporny materiał zewnętrzny, różniący się ilością denierów i poziomem wypełnienia. Denier (zwykle 600D lub 1200D) określa grubość tkaniny, przy czym wyższa wartość denierów to na ogół trwalsze i mniej podatne na rozdarcie derki . Derki padokowe są najbardziej odpowiednie dla koni, które mieszkają lub spędzają czas na zewnątrz. Derki te posiadają wypełnienie pomiędzy warstwą zewnętrzną i wewnętrzną, aby zapewnić koniowi dodatkowe ciepło w okresie zimowym, mogą mieć różną wagę, aby dostosować je do potrzeb koni żyjących w różnych klimatach.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz świetne derki zimowe padokowe 1200D, które posiadają wypełnienie 150g lub 300g, dostępne z kapturem lub bez. W trzech kolorach oraz dostępne w 8 rozmiarach! Sprawdź naszą ofertę tutaj  zadbaj o swojego konia w zimowych miesiącach.

ŚWIAT WESTERNU- Derka dla konia

Derki stajenne przypominają derki padokowe, z tą różnicą, że nie są wodoodporne. Z tego powodu są idealne dla koni żyjących w pomieszczeniach zamkniętych. Dostępne z różną ilością wypełnienia, możesz wybrać ich rodzaj w oparciu o to ile ciepła potrzebuje Twój koń.

ŚWIAT WESTERNU- Derka dla konia

Kiedy zakładać derkę?

Każdy koń różni się sposobem utrzymywania ciepła. Podobnie do ludzi, koniom może być gorąco lub zimno. Znajomość tych cech konia będzie konieczna, aby prawidłowo go ubrać. Istnieją pomocne wskaźniki, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o derkowaniu, takie jak:

  • Koń ogolony lub nie ogolony
  • Ocena kondycji ciała
  • Dostęp do schronienia
  • Wiek konia
  • Pora roku

Mimo że każdy koń inaczej reaguje na pogodę i derkę, z pewnością pomocna będzie wiedza o swoim koniu.

Co to jest Denier w derkach dla koni?

ŚWIAT WESTERNU- Derka dla konia

Denier (D) odnosi się do grubości każdego pojedynczego włókna użytego do produkcji derki. Derki z większą ilością D mają grubsze włókna, dzięki czemu są bardziej odporne na rozdarcia i uszkodzenia. Niektóre konie, które nie radzą sobie z derką, mogą potrzebować większej liczby denierów, aby przetrwać sezon zimowy.

Materiał może również wpływać na wytrzymałość i trwałość derki. Jeśli masz konia, który niszczy derki, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie derek z większą ilością denierów, aby mieć pewność, że derka przetrwa zimę.

Jak czyścić i przechowywać derki dla koni

Kiedy sezon na derkowanie dobiegnie końca, kuszące może być pozostawienie derki wiszącej do następnego sezonu. Jednak właściwa pielęgnacja derki może uchronić Cię przed koniecznością corocznego zakupu nowej. Dbanie o derki zaprocentuje na dłuższą metę, więc warto wykonać ten krok po zakończonym sezonie zimowym.

Czyszczenie derek dla koni

Aby wyczyścić derkę, najpierw usuń nadmiar brudu i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na zewnątrz. Kolejnym krokiem jest pranie ręczne derki lub pranie w pralce. W przypadku obu metod upewnij się, że używasz zimnej wody lub delikatnego cyklu prania oraz środków przeznaczonych do prania derek, opracowanego tak, aby delikatnie czyścić oraz nie uszkodzić wodoodpornej powłoki. Jeśli pierzesz derkę ręcznie, nie używaj myjki wysokociśnieniowej, gdyż może to spowodować uszkodzenie warstwy wodoodpornej. Po oczyszczeniu powieś derkę do wyschnięcia.

Przechowywanie derek dla koni

Gdy derka będzie czysta i całkowicie sucha, starannie złóż ją i zapakuj w torbę do przechowywania derek. Staraj się unikać przechowywania derki w miejscach, które mogą stać się wilgotne lub nadmiernie gorące. Derki należy przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w plastikowym pojemniku lub torbach do tego przeznaczonych, chroniącymi przed insektami oraz gryzoniami zamieszkującymi w stajniach. Przechowywanie derki w pojemniku chroni ją również przed kurzem, a nie chcesz przecież aby świeżo wyprana derka się zakurzyła.


Świat Westernu sklep o tematyce westernowej z najlepszą jakością amerykańskich produktów dla konia oraz jeźdźca. Powstał w 2021 roku, swoją ofertę nieustanie poszerza o coraz nowsze technologie i rozwiązania.

W 2023 roku do oferty naszego sklepu dołączyło urządzenie do masażu koni- NIAGARA EQUISSAGE PULSE. Urządzenie klasy światowej rekomendowane przez lekarzy weterynarii, trenerów, jeźdźców, hodowców i fizjoterapeutów. Niagara Equissage daje wiele korzyści zarówno dla konia jaki i jeźdźca.

W tym samym roku do oferty Świata Westernu dołączył innowacyjny nebulizator dla koni FLEXINEB. Flexineb jest często stosowany w chorobach układu oddechowego u koni. Pozwala na dostarczenie odpowiednich leków bezpośrednio do płuc konia.

Rok 2023 to również otworzenie się na psi rynek.  Dzięki współpracy z jedną z najlepszych firm produkujących akcesoria dla psów nasz sklep zyskał dodatkową sekcję dla właścicieli 4 łapek. DOG WITH A MISSION wykonuje swoje akcesoria wyłącznie z wysokiej jakości materiałów tak aby każdy pies został doceniony!

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami zaobserwuj nas w mediach społecznościowych!

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Znajdź nas na Tik Toku

Znajdź nas na YouTube

ŚWIAT WESTERNU - Sklep westernowy Odwiedź nasz sklep stacjonarny

Skontaktuj się z nami

Może Ci się spodobać

error: Ta zawartość jest chroniona !!