Jak wyczyścić buty zamszowe ? Zamsz to niezwykle stylowy materiał, ale czy łatwy w utrzymaniu czystości? Dowiedz się jak czyścić zamszowe buty korzystając z niezawodnych technik.

Zamsz to stylowy i wygodny materiał skórzany, ale jest podatny na zarysowania, plamy i ślady po wodzie. Jeśli zabrudziłeś zamsz, nie martw się! Czyszczenie zamszowych butów jest proste. Jesteśmy tutaj, aby pokazać Ci łatwy sposób czyszczenia zamszowych butów.

Dowiedz się, jak dbać o zamszowe buty oraz jak usunąć z nich plamy. Przeczytaj poniższą instrukcję krok po kroku dotyczącą pielęgnacji zamszu.

Na początek będziesz potrzebować kilka niezbędnych rzeczy.

Lista potrzebnych rzeczy:

W przypadku większości zamszowych butów:

 • Szczotka z miękkim włosiem lub szczoteczka do czyszczenia zamszu (może być szczoteczka do zębów)
 • Czysta szmatka lub ręcznik
 • Gazeta lub coś innego do wypchania buta
 • Woda (na plamy powstałe z wody)

W przypadku trudnych plam i zadrapań:

  • Gumka do ołówka (na mocne zadrapania)
  • Ocet biały (na trudne plamy)

Aby zapobiec przyszłym plamom:

  • Środek do pielęgnacji zamszu
  • Preparat wodoodporny, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występuje śnieg

Kowbojki Ariat Futurity Starlight

Jak wyczyścić buty zamszowe w domu🧽

1. Suszenie zamszu: Aby wyczyścić zamszowe buty, upewnij się, że są suche. Jeśli są mokre, wypchnij je gazetą, ręcznikiem lub T-shirtem, aby zachować ich kształt. Następnie zostaw obuwie w suchym miejscu, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli buty są zamoczone, należy wyjąć wkładkę i włożyć do środka chłonny ręcznik (świetnie sprawdzają się ręczniki papierowe).

2. Usuń brud i zanieczyszczenia: Szczotka z miękkim włosiem to najbezpieczniejszy i najlepszy sposób czyszczenia zamszowych butów. Delikatnie wyszczotkuj zaschnięty brud i ślady zarysowań. Szczotkuj w jednym kierunku, chyba że natkniesz się na mocne zanieczyszczenia, w przypadku których konieczne może być szczotkowanie w przód i w tył. Na koniec wyszczotkuj w jednym kierunku, aby pozostawić jednolite ślady szczotkowania.

3. Wytrzyj suchą, czystą szmatką: Po szczotkowaniu wytrzyj powierzchnię suchą, czystą szmatką, aby usunąć pozostały kurz lub małe cząsteczki. Wycieraj w tym samym kierunku, aby uzyskać spójny wzór. Może to być Twój ostatni krok, jeśli masz tylko lekkie zabrudzenia lub zadrapania.

Przejdź do kroku 7, jeśli Twoje buty wyglądają dobrze. W przypadku poważnych zadrapań, plam i innych uszkodzeń powierzchni przejdź do kroku 4.

4. Usuń ślady zadrapań za pomocą gumki do ołówka: Gumka do ołówka to klucz do usunięcia śladów z zamszowych butów, których nie można wyszczotkować. Energicznie pocieraj gumką tam i z powrotem po plamie. Na koniec ponownie użyj szczotki i szczotkuj w jednym kierunku.

5. Usuń plamy po wodzie poprzez zwilżenie i wysuszenie: Jeśli woda odbarwiła zamsz, przetrzyj mokrą szczotką lub ręcznikiem zewnętrzną stronę buta wokół plamy. Po zamoczeniu usuń nadmiar wody czystym ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia na noc. Jeśli masz pod ręką środek do czyszczenia zamszowych butów, możesz go użyć zamiast wody – pamiętaj jednak, aby najpierw przetestować go w niewidocznym miejscu.

6. Usuń trudne plamy za pomocą białego octu: Jeśli zamszowe buty mają plamy od soli lub inne poważne ślady, zwilż ręcznik lub szmatkę białym octem i nałóż na zabrudzony obszar. Pozostaw but do wyschnięcia (oczywiście wypchany) a następnie za pomocą szczotki usuń ślady.

7. Zastosuj środek do pielęgnacji zamszu (impregnat wodoodporny, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występuje śnieg): Włożyłeś sporo pracy i teraz już wiesz, jak . Teraz upewnij się, że wiesz, jak dbać o zamsz tak aby był odpowiednio chroniony przed przyszłymi uszkodzeniami.

Jak chronić zamszowe buty🧴

Nałożenie środka do pielęgnacji zamszu jest kluczowym krokiem po tym, jak wyczyściłeś zamszowe buty. Dostępnych jest wiele produktów do ochrony zamszu, które zwykle nakłada się za pomocą butelki z rozpylaczem (zawsze najpierw przetestuj produkt w niepozornym miejscu, np. wewnętrznej części buta). Upewnij się, że buty są czyste i suche, a następnie nałóż środek na wszystkie zewnętrzne obszary buta.

Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występuje śnieg, zabezpiecz swoje buty środkiem wodoodpornym, aby zapobiec plamom z soli. Środki wodoodporne mogą po nałożeniu przyciemnić zamsz, ale nie martw się: z czasem rozjaśnią się ponownie. Należy pamiętać, że środki wodoodporne tylko odpychają wodę i z czasem należy je ponownie nałożyć.

Dobrą praktyką pielęgnacyjną jest również trzymanie zamszowych butów wypchanych gazetą lub w prawidłach, gdy nie są noszone, aby zachowały swój kształt przez długi czas. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji butów kowbojskich, im więcej środków zapobiegawczych zastosujesz, tym dłużej będą Ci służyć.

Jeśli szukasz nowych butów kowbojskich przejrzyj nasz sklep, aby znaleźć coś nowego dla siebie!

Oferujemy usługę masażu urządzeniem Niagara Equissage Pulse sprawdź nasz cennik, a jeśli jesteś zainteresowany zakupem  skontaktuj się z nami już dziś!

Świat Westernu to sklep jeździecki o tematyce westernowej z najlepszą jakością amerykańskich produktów dla konia oraz jeźdźca. Powstał w 2021 roku, swoją ofertę nieustanie poszerza o coraz nowsze technologie i rozwiązania.

W 2023 roku do oferty naszego sklepu dołączyło urządzenie do masażu koni- NIAGARA EQUISSAGE PULSE. Urządzenie klasy światowej rekomendowane przez lekarzy weterynarii, trenerów, jeźdźców, hodowców i fizjoterapeutów. Niagara Equissage daje wiele korzyści zarówno dla konia jaki i jeźdźca.

W tym samym roku do oferty Świata Westernu dołączył innowacyjny nebulizator dla koni FLEXINEB. Flexineb jest często stosowany w chorobach układu oddechowego u koni. Pozwala na dostarczenie odpowiednich leków bezpośrednio do płuc konia.

Rok 2023 to również otworzenie się na psi rynek.  Dzięki współpracy z jedną z najlepszych firm produkujących akcesoria dla psów nasz sklep zyskał dodatkową sekcję dla właścicieli 4 łapek. DOG WITH A MISSION wykonuje swoje akcesoria wyłącznie z wysokiej jakości materiałów tak aby każdy pies został doceniony!

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami zaobserwuj nas w mediach społecznościowych!

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Znajdź nas na Tik Toku

Znajdź nas na YouTube

ŚWIAT WESTERNU - Sklep westernowy Odwiedź nasz sklep stacjonarny

Skontaktuj się z nami

 

Może Ci się spodobać

error: Ta zawartość jest chroniona !!