Ból grzbietu u koni można łatwo przeoczyć, pierwszym krokiem jest nauczenie się odróżniania oznak dyskomfortu pochodzących z górnej linii grzbietu. Grzbiet konia to złożona struktura zbudowana z nerwów, mięśni, ścięgien, więzadeł, chrząstek i kości. W bezpiecznie zamkniętej ochronnej fortecy kręgów, przebiega rdzeń kręgowy, autostrada układu nerwowego. Każdy krok, obrót, ruch konia, od potylicy po ogon, ma swój początek w nerwach kręgosłupa, a każde działanie mięśni, od stóp po uszy, łączy się z mięśniami i ścięgnami grzbietu i szyi.

Nic więc dziwnego, że ból grzbietu może mieć wpływ na całe ciało konia. I odwrotnie: każdy uraz ciała może mieć wpływ na sposób, w jaki koń używa grzbietu, co z kolei może prowadzić do bólów, nadwyrężeń i skurczów również. Ból będzie utrudniał ruchy konia, ograniczał jego zdolność do pracy i wpływał na jego nastawienie.

Rozpoznawanie problemów z grzbietem u koni

Ból może sprawić, że koń będzie miał bardzo złe nastawienie do jazdy lub pracy. Częściej jednak objawy są bardziej subtelne. Koń może sprzeciwiać się siodłaniu lub mieć problemy z podkuwaniem, może opierać się chodzeniu, gdy zostanie o to poproszony lub mieć ogólnie złe samopoczucie. Podczas pielęgnacji koń może wzdrygnąć się lub nawet gdy po prostu przesuniesz ręką po jego plecach. „Ból pleców może powodować problemy z wydajnością.

Jakie czynniki powodują ból pleców u koni

Jednym z najczęstszych jest źle dopasowane siodło, tworzy to punkty nacisku prowadzące do bolesności mięśni.  Inne źródła mogą obejmować urazy spowodowane wypadkiem lub nadmiernym użytkowaniem, które może prowadzić do nadwyrężeń i skręceń mięśni, a z czasem również do zmian artretycznych w kręgach.

Znalezienie problemu w grzbiecie konia może wymagać pracy detektywa ze strony weterynarza, a niekiedy wstępne ustalenia mogą prowadzić w ślepy zaułek. Historia konia może również dostarczyć cennych wskazówek. Twój lekarz weterynarii może zapytać, kiedy po raz pierwszy zauważyłeś problem i kiedy się pojawiły.

Machanie ogonem to kolejna oznaka, która może wskazywać na ból. Jeśli zauważysz, że Twój koń robi to konsekwentnie w określonych momentach jazdy – na przykład, gdy poprosisz o zmianę chodu. Badanie wizualne może również dostarczyć kilka informacji, takich jak na przykład obrzęk.

Badanie przyczyny

Gdy weterynarz zidentyfikuje konkretny obszar grzbietu, który wydaje się powodować większy ból, może zastosować leczenie, aby sprawdzić czy stan konia się poprawia.

Kolejną trudnością związaną z prześwietleniami rentgenowskimi jest uzyskanie wyraźnego obrazu okolicy krzyżowo-biodrowej, gdzie ostatni kręg lędźwiowy styka się z miednicą.

Jednak nawet po zastosowaniu najlepszej technologii diagnostycznej w niektórych przypadkach konkretne źródło bólu u konia może pozostać tajemnicą.

Możliwości leczenia

Najlepszy sposób leczenia w przypadku urazu pleców zależy oczywiście od ustaleń lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach znalezienie najskuteczniejszego leczenia może wymagać prób i błędów.

Odpoczynek i leki- nawet dzień lub dwa wolne od pracy mogą wystarczyć, aby złagodzić ból mięśni grzbietu konia. Jeśli jest to uraz wynikający z przeciążenia, często korzystny jest odpoczynek. Jeśli właścicielowi/jeźdźcowi spieszy się z kontynuowaniem pokazów/zawodów, nie będzie do końca zadowolony z tej sugestii, ale tutaj z pomocą przychodzi Niagara Equissage Pulse urządzenie, w którym zastosowano najnowszą technologie i które jest cenione na całym świecie dzięki swojemu działaniu.

Czasami najlepszym lekarstwem jest odpoczynek, lecz aby Twój koń mógł się regenerować potrzebuje odpowiednich warunków, Niagara Equissaege pomaga w tym procesie a ponadto idealnie się sprawdzi również podczas rozgrzewki, tak aby Twój koń był zawsze gotowy na każde wyzwanie.

Konie mogą cierpieć z powodu wielu problemów związanych z grzbietem. U wielu koni diagnozuje się niewłaściwie dopasowane siodło co może powodować ucisk na kręgosłup. Gdy mięśnie pleców zostaną rozgrzane, objawy ponownie znikną. Uważa się, że reakcja koni na siodłanie jest spowodowana stymulacją wrażliwych zakończeń nerwowych.

Niagara Equissage Pulse

Prosty i bardzo bezpieczny w użyciu pad Equissage Pulse został zaprojektowany tak, aby w wygodny sposób zapewniać optymalne rezultaty dla układu kostnego, mięśniowego, naczyniowego i limfatycznego.

Nowy system Niagara Equissage Pulse Digital zawiera sterowany cyfrowo pad z ponad 60 ustawieniami terapii, które zapewniają głęboki masaż CVT. Dzięki możliwości kontrolowania czasu, intensywności oraz trybu pracy Equissage Pulse Digital oferuje naprawdę indywidualne ustawienia dla każdego konia.

Niagara Equissage Pulse zapewnia potężny trójwymiarowy masaż wibracyjny całego ciała. Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że poprawia krążenie krwi, drenaż limfatyczny, rozluźnienie i ruchomość stawów oraz może przyczynić się do procesu gojenia i szybszego powrotu do zdrowia. Pomaga również w rehabilitacji znacznej większości urazów i schorzeń.

Badania medyczne dowiodły, że Equissage Pulse może poprawić długość kroku konia średnio o 21% oraz siłę i zgięcia w tylnych kończynach o 9%.

Nastąpiła również poprawa wytrzymałości, poprawa szybkości i długości kroku, dzięki czemu koń może w szybszym czasie pokonać większy dystans w wyższym tempie.

Użyj Niagara Equissage Pulse, aby złagodzić ból pleców Twojego konia. Większość problemów z plecami można poddawać terapii codziennie za pomocą urządzenia Niagara Equissage Pulse. Pad jest wyposażony w regulator czasowy, który automatycznie wyłącza urządzenie po 20 minutach.

 

Ogólnie rzecz biorąc, większość problemów z plecami Twojego konia może być leczona codziennie za pomocą padu Niagara Equissage Pulse, ułożonego w pozycji, gdzie umieszczamy siodło przez 20 minut w ustawieniu na poziomie 4-6. Oprócz padu Equissage Pulse, zalecamy stosowanie urządzenia ręcznego Equissage raz lub dwa razy w tygodniu w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

Jeśli Twój koń cierpi z powodu bólu grzbietu Equissage Pulse może być jak najbardziej pomocnym narzędziem do tego, aby wyeliminować dolegliwości z tym związane. Ponadto działa również na wiele innych schorzeń, które dotykają konie.

 

 

Oferujemy usługę masażu urządzeniem Niagara Equissage Pulse sprawdź nasz cennik, a jeśli jesteś zainteresowany zakupem  skontaktuj się z nami już dziś!

Świat Westernu to sklep jeździecki o tematyce westernowej z najlepszą jakością amerykańskich produktów dla konia oraz jeźdźca. Powstał w 2021 roku, swoją ofertę nieustanie poszerza o coraz nowsze technologie i rozwiązania.

W 2023 roku do oferty naszego sklepu dołączyło urządzenie do masażu koni- NIAGARA EQUISSAGE PULSE. Urządzenie klasy światowej rekomendowane przez lekarzy weterynarii, trenerów, jeźdźców, hodowców i fizjoterapeutów. Niagara Equissage daje wiele korzyści zarówno dla konia jaki i jeźdźca.

W tym samym roku do oferty Świata Westernu dołączył innowacyjny nebulizator dla koni FLEXINEB. Flexineb jest często stosowany w chorobach układu oddechowego u koni. Pozwala na dostarczenie odpowiednich leków bezpośrednio do płuc konia.

Rok 2023 to również otworzenie się na psi rynek.  Dzięki współpracy z jedną z najlepszych firm produkujących akcesoria dla psów nasz sklep zyskał dodatkową sekcję dla właścicieli 4 łapek. DOG WITH A MISSION wykonuje swoje akcesoria wyłącznie z wysokiej jakości materiałów tak aby każdy pies został doceniony!

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami zaobserwuj nas w mediach społecznościowych!

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Znajdź nas na Tik Toku

Znajdź nas na YouTube

ŚWIAT WESTERNU - Sklep westernowy Odwiedź nasz sklep stacjonarny

Skontaktuj się z nami

 

Może Ci się spodobać

error: Ta zawartość jest chroniona !!