Co powinieneś wiedzieć o popręgach westernowych?

ŚWIAT WESTERNU- POPRĘGI| Co powinieneś wiedzieć o popręgach westernowych?

Co powinieneś wiedzieć o popręgach westernowych? Popręg jest niezbędnym elementem każdego siodła westernowego, bez tego siodło nie będzie się trzymać. Za pomocą regulowanych pasków skórzanych lub nylonowych, popręg utrzymuje siodło na miejscu i wytrzymuje powtarzającą się siłę związaną z ruchami konia. Jego współczynnik bezpieczeństwa jest szczególnie ważny. Dobry popręg powinien mieć właściwości rozkładające nacisk, amortyzujące, odprowadzające wilgoć i oddychające. Najpopularniejsze rodzaje materiałów zastosowane w popręgach to sztuczne futerko, różne rodzaje neoprenu oraz materiały naturalne, z których wszystkie mają swoje zalety i wady.

Sztuczne futerko: miękkie w dotyku, ale wymaga regularnego czyszczenia. Jeśli nie będziesz o nie codziennie dbać, może to stać się problematyczne w późniejszym użytkowaniu. Dobrze rozprowadza nacisk i amortyzuje, ale może zacząć ślizgać się szybciej niż inne materiały.

Neopren: stosunkowo łatwy w utrzymaniu, rozkładający nacisk i amortyzujący. Wiadomo jednak, że z czasem pojawiają się pęknięcia. U wielu koni mogą wystąpić podrażnienia skóry, ponieważ neopren może się nagrzać, nie odprowadza wilgoci i nie jest oddychający. Obecnie dostępne są różne neoprenowe rozwiązania między innymi ze specjalnymi wzorami lub otworami wentylacyjnymi, które dużo lepiej radzą sobie od poprzednich generacji neoprenu.

Materiały naturalne: najpopularniejszym materiałem naturalnym jest wełna (dostępna również w postaci misia i filcu), moher (z kóz angorskich) i alpaka (z alpak). Materiały te są najprzyjemniejsze dla skóry konia. Rozkładają nacisk, amortyzują, oddychają i odprowadzają wilgoć. Wełna i filc sprawdzają się w różnych przypadkach, a także zapewniają ochronę klamry przed bezpośrednim kontaktem ze skórą konia. Jeśli jednak wełna nie będzie dobrze pielęgnowana, może się zbić, przez co będzie niewygodna i utraci swoje pozytywne właściwości. Moher i alpaka są tkane i nie powodują ryzyka odparzeń. Materiały te oddychają i schną lepiej niż produkty sztuczne, dzięki czemu są łatwiejsze w utrzymaniu. Skóra to materiał o który należy dbać regularnie, ponieważ łatwo można doprowadzić do jej uszkodzenia. Pielęgnacja tego materiału  jest łatwa i szybka.

Konserwacja

Wszystkie popręgi należy regularnie czyścić w celu konserwacji. Nagromadzony pot, sierść, błoto i wilgoć z czasem uszkadzają popręg i narażają konia na problemy skórne i dyskomfort. Dodatkowo pod brudem nie widać żadnych uszkodzeń popręgu co wpływa na nasze bezpieczeństwo. Przed przechowywaniem zawsze poczekaj, aż popręg całkowicie wyschnie.

Sztuczne futerko: Można je czasami prać w pralce, jeśli jest szczotkowane pomiędzy użyciami. Codziennie przed użyciem szczotkuj brud i pot, aby futerko było przewiewne. Nie szczotkuj tuż po użyciu, ponieważ możesz wepchnąć brud w głąb futerka, jeśli nie jest całkowicie suchy. Opłukiwanie po jeździe można wykonywać codziennie, ale zazwyczaj futerko nie będzie suche przed następną jazdą.

Materiały naturalne: Odepnij wełnianą część popręgu i pierz ją regularnie, ręcznie z dodatkiem detergentu do naturalnej wełny. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia i wyszczotkuj przed użyciem. Codzienne czyszczenie przed kolejnym użyciem, podobnie jak sztucznego futerka, jest niezbędne, aby zachować właściwości wełny. Zlepioną wełnę trudno jest przywrócić do poprzedniego stanu. Idealnie byłoby kupić drugi popręg i zakładać go na zmianę podczas gdy pierwszy schnie. W przypadku popręgów tkanych z moheru lub alpaki codzienne czyszczenie przed użyciem wystarczy, aby usunąć pot i powierzchowne zabrudzenia. Tradycyjni kowboje zostawiali włosie końskie na popręgu, aby zapewnić większy komfort. Coroczne pranie ręczne w płynie do prania wełny powinno wystarczyć. Ponieważ te popręgi nie są odpinane a sprzączki mogą uszkodzić pralkę. Popręg skórzany wymaga pielęgnacji takiej jak w przypadku wszystkich elementów skórzanych, należy go umyć i konserwować środkami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry.

Neopren: Łatwy do czyszczenia, po prostu spłucz go pod bieżącą wodą po użyciu i gotowe. Szybko schnie, dzięki czemu jest najłatwiejszy w utrzymaniu. Od czasu do czasu spryskaj środkiem dezynfekującym i gotowe.

Ważne jest, aby pamiętać, że materiał, z którego wykonany jest popręg, określa również, jakiego materiału użyjesz do latigo i tie strap. Twój koń potrzebuje pewnej elastyczności podczas poruszania się i oddychania. Aby osiągnąć tę elastyczność musisz użyć kombinacji tie strap i latigo, która na to pozwala. Skóra jest naturalnym włóknem, dlatego skórzane latigo lekko rozszerzają się i porusza wraz z koniem podczas jazdy. Zapewnia to stabilne i bezpieczne dopasowanie, a jednocześnie zapewnia wygodę dla konia. Ogólna zasada jest taka, że syntetyczne popręgi powinny zawsze mieć skórzane latigo i tie strap, tak aby cały zestaw był wystarczająco wygodny dla konia. Jeśli chcesz użyć nylonowego off bilet i tie strap, upewnij się, że sam popręg zapewnia wystarczającą kompensację sztywności nylonu. Dlatego nylonowe latigo i tie strap najlepiej stosować z popręgiem wykonanym z alpaki lub moheru.

Długość życia

Dobrze zadbany popręg będzie trwały. Widoczne strzępienie, matowienie lub pękanie (np. w przypadku neoprenu) oznacza, że nadszedł czas, aby go wymienić. Należy często sprawdzać popręg pod kątem ogólnego zużycia i w odpowiednim czasie go wymieniać. Uszkodzenia powstają w wyniku niewłaściwej konserwacji, używania ostróg lub podczas jazdy w terenie, więc w większości przypadków można im zapobiec. Wymiana popręgu, który wygląda „dobrze”, może wydawać się kosztowna, ale zaoszczędzone pieniądze nie są warte ryzyka związanego z bezpieczeństwem. Jeśli popręg ulegnie uszkodzeniu podczas jazdy i zrani Ciebie lub Twojego konia, będziesz żałować, że nie wymieniłeś go wcześniej. Dotyczy to również tie strap i off billet. Regularnie je sprawdzaj, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.

Rozmiar

Popręgi western mają zazwyczaj rozmiar podany co 2 cale, od 26 do 34 cali. Aby zmierzyć długość popręgu jaką będziesz potrzebować, załóż siodło bez osprzętu na grzbiet konia. Z pomocą drugiej osoby umieść miarkę (najlepiej elastyczną) pod brzuchem konia, aby zmierzyć odległość między pierścieniami siodła. Aby określić rozmiar, odejmij od całości 6” (15cm) do 8” (20cm). Jednakże większość siodeł typu Wade ma obniżony rigging. W takim przypadku lepiej trzymać się 13-15 cm (5” -6”).

Zwróć także uwagę na następujące punkty:

  • Klamra powinna znajdować się znacznie powyżej łokcia
  • Koniec popręgu powinien znajdować się na płaskiej części boku konia.
  • Zawsze ważne jest, aby popręg przylegał płasko do ciała konia, nie miał zmarszczek ani fałd, a skóra konia nie była nigdzie pofałdowana lub ściśnięta!

Pozycja Riggingu:

  • Rigging w pozycji Full umieszcza popręg bezpośrednio pod widelcem
  • Rigging w pozycji 7/8 umieszcza popręg nieco dalej z tyłu, czyli w 7/8 odległości między widelcem a łękiem.
  • Rigging w pozycji ¾ jest jeszcze bardziej cofnięty, popręg znajduje się w ¾ odległości między widelcem a łękiem.

Im bardziej do przodu znajduje się punkt zaciskowy, tym więcej uwagi należy poświęcić temu, czy popręg pasuje. Popręg o szerokości 8 cali może przeszkadzać koniowi jeżdżonemu w siodle o riggingu w pozycji Full tylko dlatego, że jest zbyt szeroki. Ten sam popręg może działać dobrze z siodłem 7/8 lub ¾ dla tego samego konia, ponieważ popręg jest bardziej cofnięty, pozostawiając więcej miejsca.

Style

Styl popręgu zależy od celu jazdy, osobistych preferencji i najlepszego dopasowania do konia.

  • Prosty- jest to najpopularniejszy styl i najbardziej odpowiedni dla większości jeźdźców. Może być używany w większości dyscyplin i do ogólnej jazdy
  • Anatomiczny (Roper)- ten styl rozszerza się na środku popręgu wyrównując nacisk na większej powierzchni dla wygody Twojego konia
  • Profilowany- ten styl pozwala na całkowitą swobodę ruchów konia oraz zapobiega otarciom. Wyprofilowane popręgi są szczególnie pomocne podczas zawodów

Jedno jest pewne w każdym indywidualnym przypadku istnieje wiele zmiennych. Niestety nie ma standardu, który działałby dla każdego konia i każdej kombinacji siodła. Obserwuj swojego konia , jeśli zachowuje się inaczej niż zwykle lub widzisz u niego dyskomfort, mimo że siodło jest dobrze dopasowane, zwróć szczególną uwagę na popręg.

Nasz sklep Świat Westernu oferuje szeroki wybór popręgów!

Świat Westernu to sklep jeździecki o tematyce westernowej z najlepszą jakością amerykańskich produktów dla konia oraz jeźdźca. Powstał w 2021 roku, swoją ofertę nieustanie poszerza o coraz nowsze technologie i rozwiązania.

W 2023 roku do oferty naszego sklepu dołączyło urządzenie do masażu koni- NIAGARA EQUISSAGE PULSE. Urządzenie klasy światowej rekomendowane przez lekarzy weterynarii, trenerów, jeźdźców, hodowców i fizjoterapeutów. Niagara Equissage daje wiele korzyści zarówno dla konia jaki i jeźdźca.

W tym samym roku do oferty Świata Westernu dołączył innowacyjny nebulizator dla koni FLEXINEB. Flexineb jest często stosowany w chorobach układu oddechowego u koni. Pozwala na dostarczenie odpowiednich leków bezpośrednio do płuc konia.

Rok 2023 to również otworzenie się na psi rynek.  Dzięki współpracy z jedną z najlepszych firm produkujących akcesoria dla psów nasz sklep zyskał dodatkową sekcję dla właścicieli 4 łapek. DOG WITH A MISSION wykonuje swoje akcesoria wyłącznie z wysokiej jakości materiałów tak aby każdy pies został doceniony!

Aby być na bieżąco z naszymi nowościami zaobserwuj nas w mediach społecznościowych!

Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Znajdź nas na Tik Toku

Znajdź nas na YouTube

ŚWIAT WESTERNU - Sklep westernowy Odwiedź nasz sklep stacjonarny

Skontaktuj się z nami

Może Ci się spodobać

error: Ta zawartość jest chroniona !!